Stor spridning av RS-virus

På grund av stor spridning av RS-virus uppmanas familjer med småbarn vara extra försiktiga.

I ett pressmeddelande från Region Norrbotten uppges att många just nu insjuknar i RS-infektioner, och att sjukdomen kan vara farlig för de minsta barnen. Därför är rådet att familjer med små barn bör undvika miljöer med många människor.

Men även äldre och personer med nedsatt hjärt-/lungfunktion eller nedsatt immunförsvar kan bli svårt sjuka av RS-viruset.

– Även om covid-19 minskar så ökar RS-viruset dramatiskt och vi är övertygade om att det kommer nå Norrbotten snart. RS smittar mycket lätt och årets RS-säsong är mer allvarlig än på mycket länge, säger Hilda Hassler, verksamhetschef för barnmedicin på Sunderby sjukhus.

RS-virus är en förkortning av respiratoriskt syncytievirus, och smittar lätt. De flesta barn blir smittade någon gång under sina första två år. Infektionen är vanligare under vinterhalvåret.

Vanliga symtom på RS-infektion uppges vara: snuva, ofta med segt slem, hosta, feber, irriterade och röda ögon samt väsande och pipande andning

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.