fbpx

Två rattfyllerifall i Övertorneå

Natten mot annandag jul har två påverkade bilförare ertappats  i Övertorneå.

Klockan 01.45 fick en man i 25-årsåldern följa med polisen för provtagning. Efter förhör upprättades en anmälan om rattfylleri. Därefter släpptes mannen.

Klockan 02.36 uppmärksammade polisen att en personbil låg i diket vid riskväg 99. Två personer hade färdats i bilen. Enligt polisen finns det inga uppgifter om att någon har skadats. Föraren, en man i 35-årsåldern, blåste positivt i polisens sållningsinstrument och fick därmed följa med för provtagning.

Förhör har hållits och en anmälan om rattfylleri har upprättats.

 

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu tar kvinnorna plats

Fler kvinnor tar plats på ledande positioner i kommunen den här mandatperioden.
– Det är viktigt att hälften av befolkningen också är representerade inom politiken. Ska vi lyfta jämställdheten i vår kommun så måste politiken visa vägen och vara ett föredöme, säger kommunalrådet Nina Waara (S).