Var uppmärksam under färd

TORNEDALEN: Förra året inträffade sammanlagt 63.750 viltolyckor, varav drygt en tredjedel under perioden oktober till december. Den här årstiden gäller det att ständigt påminna sig om att en älg eller annan vilt kan dyka upp på vägen och som trafikant bör man ständigt vara på sin vakt och uppmärksam under bilfärden.

På Nationella viltolycksrådets hemsida finns det statistik över anmälda olyckor samt var någonstans som de har inträffat.
Man kan man göra urval på län samt kommun. Positionerna som visas på kartan är den av trafikanten till polisen angivna platsen för olycka. Enligt statistiken har det från den 1 september i fjol till 30 september i år anmälts 27 viltolyckor runt omkring i Haparanda kommun. Siffran för Övertorneå är betydligt högre, där finns 99 olyckor i statistiken och i Pajala kommun 180 olyckor.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Var uppmärksam under färd

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.