Viltolyckor i Kalix

KALIX: Vid kvart över fyratiden på fredags eftermiddagen hörde flera personer av sig till polisen beträffande en älg som hamnat på fel sida om viltstängslet på E4 i närheten av Töre. 

Älgen var  enligt uppgifterna skadad  och satt  även fast i stängslet. En eftersöksjägare kallades till platsen. Även polis och räddningstjänst åkte dit men älgen hade tagit sig loss innan jägaren hann komma dit.

Lite senare, vid 17.30-tiden kolliderade en bilist med ett rådjur i närheten av Stenbäcken. Inga personskador uppstod och rådjuret sprang in i skogen efter olyckan. En eftersöksjägare fick kallas ut för att spåra och kontrollera djuret.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.