fbpx

Voltad bil – men ingen förare

Under natten mot tisdagen inkom larm om att en bil kört av vägen på väg 395 strax utanför Junosuando, rapporterar NSD.

Bilen ska ha legat uppochner vid sidan av vägen, men ingen person fanns kvar på platsen. Motorn uppgavs dock fortfarande ha varit varm.

Till HB säger Åke Johdet, räddningsledare vid Junosuando brandvärn, att de åkte till platsen för att kontrollera att bilen inte läckte.

– De hade voltat en personbil, men det läckte inget och inget folk var i närheten, säger Åke Johdet till HB på tisdagsmorgonen.

Han uppger också att de gick runt på platsen och letade efter personer i anslutning till olyckan.

– Visst är det konstigt, men vi hittade ingen så man kan anta att ingen är skadad, säger Åke Johdet.

Under tisdagsmorgonen ska dock bilen ha varit borta från platsen. Hur den har försvunnit är dock oklart.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN