MD fortsätter driva Hotell Smedjan i Pajala

PAJALA: MD i Pajala ab kommer även fortsättningsvis arrendera Hotell Smedjan i Pajala. Detta blev klart under torsdagen då företaget vann budgivningen om arrendet. 

Det var när företaget återigen ville förhandla om kontraktet som kommunen istället valde att lägga ut fastigheten på anbud. En budgivning som MD i Pajala ab alltså vann.
Lägsta accepterade årshyran i kontraktet var satt till 595.000 och det vinnande budet från MD landade på 635.000, vilket i sig motsvarar 60 procent av tidigare hyresnivåer.
MD i Pajala ab drivs av Mikael och Daniel Nilsson som tog över hotellet efter Per-Arne Ylipää år 2009. Under hösten 2018 ville bolaget bryta kontraktet, som skulle ha löpt på tio år, i förtid.  Det gamla kontraktet löper ut sista oktober i år och det nya kontraktet är på fem år med möjlighet till ytterligare två års förlängning.
– För oss är det ändå en plusaffär. Jag hade kanske hoppats på lite mer för att ha större möjligheter att utveckla fastigheten, säger Pajala bostäders vd Magnus Pekkari
Budgivningen, där totalt fyra intressenter deltog, var enligt Magnus Pekkari inte så aktiv.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

2 kommentarer på “MD fortsätter driva Hotell Smedjan i Pajala

  1. Tjenna Drugge!
    Tackar för de varma orden 🙂
    Plankan, den finns kvar på Bykrogen, säsongsmenyerna varieras men några fasta rätter finns alltid kvar tex. plankan 😉
    Kom förbi någon dag

  2. Härligt Danne och Micke! I åldersordning!

    Bra att allmänheten nu kan se att ni betalat en ockerhyra i flera år.
    Rimlig hyra borde ligga 200.000:-lägre än det ni nu skriver kontrakt på.Det måste finnas ett ekonomiskt utrymme för utveckling och marknadsföring.

    Men varför är plankan borta från Bykrogen?

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.