Protesterar mot vindkraftsplaner

Protesten mot vindkraftverken samlade ett 50-tal bilar. Foto: Läsarbild
Protesten mot vindkraftverken samlade ett 50-tal bilar. Foto: Läsarbild

FINLAND: Ett ovanligt protesttåg med cirka 50 bilar gick på fredagsmorgonen genom de finska byar som berörs av planerna på det stora vindkraftsbygget i Karhakkamaa.

Att protesten skedde med bilar berodde på att det i coronatider inte tillåts att många samlas.

Motståndarna på den svenska sidan, i framför allt i byarna Risudden och Korpikylä, hade gärna deltagit, om det nu inte var så att gränsen till Finland är stängd. De gläds däremot över att även andra protesterar.

Om vindkraftsparken med 50 st 350 meter höga vindkraftverk blir av kommer det att innebära rejäla inkomster för Torneå stad som får del av fastighetsskatten med beräknade en miljon euro per år i 25-30 år. Betydelsefullt för Torneå stad som 2019 gick back med närmare sex miljoner euro.

I Sverige är det för övrigt staten och inte kommunen får del av fastighetsskatten.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

2 kommentarer på “Protesterar mot vindkraftsplaner

  1. Nu håller jag med dig Palle.

    Man gnäller om elpriser men sedan får inte kraftverk byggas någonstans.

    Är ungefär som med allt annat. T ex det här med att man skiter i hur miljövänligt saker är producerade. Men direkt när det gäller ens egen närmiljö då protesterar man. Sedan är det ett jxxxa liv speciellt om granlandet gör något.

    Är väl så med elen också. Man köper den hellre från Ryska kärnkraftverk eller från Polska kolkraftverk. Nä det drabbar ju inte oss 😄😃

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.