Märkning ska minska matsvinn

Under hösten inför Norrmejerier en ny märkning på flera av sina produkter.

Genom att komplettera bäst före-stämpeln med texten ”ofta bra efter” vill företaget hjälpa konsumenter att minska sitt matsvinn och uppmuntra andra livsmedelsproducenter till ökat klimatansvar.
– En tredjedel av all mat som produceras i Sverige kastas och det är ett oerhört slöseri. Matsvinn kan enkelt undvikas om fler luktar och smakar på maten innan den slängs, då många livsmedel håller långt efter bäst före-datum, säger Anna-Karin Karlsson, hållbarhetsdirektör på Norrmejerier, enligt ett pressmeddelande.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

5 kommentarer på “Märkning ska minska matsvinn

  1. Sluta storhandla och handla färskvaror, frukt och grönt efter behovet istället.
    Blir billigast för var och en, även för samhället i långa loppet samt för producenterna då maten räcker till fler munnar att mätta än att dessa kastas i soptunnan.
    Om man nu vill storhandla varor så kan man kanske slå sig ihop med familjer och grannar, köpa lite billigare och sedan dela på varorna, t.ex storpack köttfärs, toa- och hushållspapper m.m.
    Något för ensam-, och pensionärsfamiljer, studenter och lågavlönade att fundera över.

    • Håller med! Men samtidigt beror det ju hur man bor. Bor man 5mil från affären måste man ju storhandla.

      Jag läste någonstans någon ”miljönisse” som tyckte att frys är så dåligt. Själv har jag just använt frys för det mesta går frysa! Då håller maten månader.

      Tom mjölk går frysa.

      Det är bra iniativ men hoppas det här nu bara inte innebär att 30% och 50% prisavdrag försvinner. I Sverige borde vi använda det mer istället ju sämre datum ju billigare!!!

  2. Hjälper nog inget med skolmaten som slängs allt för mycket.men inte konstigt att ungdomar ej äter skolmaten, när menyn är till för invandrare.svenska traditionella maten försvinner helt.

  3. Äntligen får förnuftet en chans smakar det bra så är det inget fel
    (ingen har skadats av att smaka lukta på mat)

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.