Bekräftad smitta på äldreboende

Haparanda stad gick igår på eftermiddagen ut med att flera fall av covid-19 har bekräftats på en avdelning på ett av kommunens äldreboenden.

Anhöriga och berörda underrättas under eftermiddag/kväll. På grund av patientsekretess går Haparanda stad inte ut med information till allmänheten om vilken person som har smittats eller vilket boende det rör sig om. Den aktuella avdelningen har stängt för besök.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

10 kommentarer på “Bekräftad smitta på äldreboende

  1. ”dragit in smittan” ????

    Låter som att någon drar dit smitta med flit!! Varken anhöriga – som tidigare fått hälsa på sina äldre – eller dom som jobbar, VILL smitta ner någon på äldreboendena.
    Det är INGEN som vill smitta någon.
    Du kan ju gå och vara smittbärare och sjuk, utan att ha ett endaste litet ynkligt symptom själv!!!
    Varför skuldbelägga??

    • Nej nej – detta virus är så smittosamt – oj oj ..
      min make jobbar inom hemtjänsten – de använder visir mask o handskar – och testar sig jätteofta –
      ändå blev han smittad och kom hem med nysningar och hosta ..
      två dagar senare var jag sjuk också – men jag har två moderna vaccin från hösten så varken han eller jag blev allvarligt sjuka – jag har en förlamande trötthet kvar och Sjögrens syndrom blev mycket värre –
      torra slemhinnor mun svalg näsa ögon …

        • nja jag påminner mig om våren 2020.. Covid 19 fall på det för besökarna stängda hemmet var ju flera…men då var det absolut otänkbart att klandra personalen, dom var absolut otänkbara smittbärare…

    • Vaddå dragit in ?
      Tror du nån gjort det med flit ?
      Håll dig på Holmen du som verkar vara så duktig att du inte skulle råka smitta en endaste person.
      Men man kanske är eremit på holmen

      • så här låter det nu om Smittan! Personalen smittar alltså ej…

        ””Haparanda stad uppmanar anhöriga att undvika besök till sina närstående på särskilda boenden och LSS-boenden.

        Anledningen är den ökande smittspridningen med den nya smittsammare varianten omikron i beaktning. Kommunen gick ut med avrådan i tisdags och gäller kommande veckorna tills smittspridningen avtagit.””

        • Man borde möjliggöra för anhöriga ekonomiskt att själva ta hand om ”sina” gamlingar. Det finns väl på vissa håll? Har åtminstone funnits förut (tror jag). Någonting i stil med vårdnadsbidraget som man har kunnat få för att vara hemma med sina barn i stället för att ha dem på dagis. I tider av smittspridning borde man åtminstone ha sådana valmöjligheter.

          • Vård av anhöriga i Hemmiljö…nja då uppstår raskt samma situation som med stöd av LSS lagen…ena bedrägeriet efter det andra avslöjas..

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.