IVO kräver fler vårdplatser

Inspektionen för vård och omsorg hotar Region Norrbotten med dryga böter om inte fler vårdplatser  skapas på Sunderby sjukhus.

Enligt IVO ska 90 procent av de patienter som söker akut vård och är i behov av inneliggande sjukhusvård skrivas in på vårdavdelning inom fyra timmar från ankomst.

Problemet med att patienter blir kvar för länge på akuten ska lösas senast sista maj i år, annars riskerar Region Norrbotten att få betala 10 miljoner kronor i vite.

Regionrådet Kenneth Backgård (SJVP) säger till P4 Norrbotten att problemet måste bero på ett systemfel och att det här måste organiseras upp, samt att det finns en plan på att utöka antal vårdplatser till 180.

– Jag har redan pratat med regiondirektören och med och mina regionledningskollegor och sagt, att det här är fullständigt oacceptabelt. ”Lös problemet, och pengar sitter det inte i”, säger han till radion.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.