Förbereder ny restaurang i Haparanda

En ny restaurang planeras att etableras i Haparanda.

I restaurangfastigheten på Lillgatan 2 har Frasses och Big Smajl tidigare haft verksamhet. Sedan ett par år tillbaka har lokalen stått tom och fastigheten har legat ute på annons. Nu har den dock fått en ny ägare som planerar att öppna en ny restaurang.
– Just nu håller vi på bygga om och förbereda. Jag har redan två restauranger i Piteå, säger Niwar Abdlatif.
Anledningen till att Haparanda blev etableringsort har att göra med utvecklingsidé av befintliga etablissemanget.
– Jag ville hitta en passande fastighet att köpa, säger Niwar Abdlatif.
Exakt tidpunkt för invigning och öppning är i dagsläget inte bestämt eftersom ombyggnation pågår och inga anställda ännu har rekryterats. Men förhoppningsvis blir det öppning så snart som möjligt, uppger ägaren.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

9 kommentarer på “Förbereder ny restaurang i Haparanda

  1. Så välkommet 🙂
    Alla etableringar i denna kommun är väldigt bra. Genererar jobb samt skatteintäkter. Företags mässigt så ligger lokalen väldigt bra för att fånga in turister och E4 trafiken. All lycka till alla som är drivna och startar företag.

  2. Hmm… ännu mera ohälsosam skräpmat till medborgarna! Man kan även fråga sig om Haparanda är rätt plats att öppna en restaurang? En utdöende stad med huvudsakligen begravningsbyråer, blombutiker, en korvkiosk, Konsum, Ikea, nån pizzeria, bensinmack osv kommer nog inte bli så lyckat.

    • Även Ötå-bor far till Happis ibland. Alla har då inte lust att käka på IKEA.

  3. Det är redan ganska många mat ställen i haparanda -torneå!det ska vara billigt o stora portioner och god mat samt trevlig personal.nooniin till slut ei se kannatte 🤣⏰

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.