Ulf Kristersson fick sonderingsuppdraget

Riksdagens talman har gett Moderaternas partiledare Ulf Kristersson uppdraget att sondera förutsättningarna att bilda en regering.

Talmannen Andreas Norlén har idag den 19 september efter utförda talmansrundor med partiföreträdare beslutat att ge Ulf Kristersson (M) uppdraget att sondera möjligheterna att bilda regering.

Någon sluttid för uppdraget har Kristersson inte fått. Enligt Norlén är det upp till den nya talmannen, som ska väljas i nästa vecka, att bestämma. (Troligt är dock att det blir Andreas Norlén som får fortsätta som talman).

Efter förra valet, 2018, tog det 134 dagar att få en lösning på plats. Denna gång hoppas Andreas Norlén att det ska gå snabbare.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.