Slopar förslag om maxgräns i kosttillskott

Livsmedelsverket drar tillbaka förslaget om att införa maxvärden för D-vitamin och jod i kosttillskott i Sverige.

Livsmedelsverket har tidigare föreslagit en maxgräns för att minska risken för att den som äter kosttillskott ska få i sig skadligt höga doser av vitaminer och mineraler. Men efter synpunkter från EU-kommissionen gör Livsmedelsverket en ny bedömning och drar tillbaka förslaget.

Enligt myndighetens nya bedömning ger inte maxvärden ett så högt skydd för konsumenterna att det motiverar en nationell lagstiftning. ”Nationella maxvärden skulle ge en oproportionerligt stor påverkan på handeln med andra länder”.

I stället för maxvärden hänvisar Livsmedelsverket till information på myndighetens webbplats om risker och nytta med vitaminer och mineraler.

– Det innebär att konsumenterna själva får ta reda på hur mycket vitaminer och mineraler de behöver få i sig eller som kan vara skadligt, säger Astrid Walles-Granberg, rådgivare på Livsmedelsverket, i ett pressmeddelande.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.