Haparanda femte bästa kommun för unga att bo i

Enligt Länsförsäkringars kommunranking vad gäller ungas boendesituation är Haparanda den femte bästa kommunen för unga att bo i.

Kartläggningen baseras på statistik över ungdomsarbetslöshet, bostadspriser, trångboddhet och tillgång till bostäder för unga. Siffrorna har vägts samman i ett index – Sveriges bästa kommun för unga att bo i – som beskriver ungas möjligheter att ta sig in på bostadsmarknaden.

Totalt ingår 240 kommuner i kartläggningen. Tidaholms kommun i Västra Götaland rankas högst på listan., därefter kommer Årjäng i Värmland, Vännäs i Västerbotten, Karlsborg i Västra Götaland och sedan Haparanda i Norrbotten.

– Haparanda erbjuder mycket goda möjligheter för ungdomar. Här finns det goda möjligheter till att ta över eller till att starta företag. Här finns det goda möjligheter till arbete. Här finns det tillgång till olika typer av boenden. Denna höga rankning gör förhoppningsvis att fler ungdomar får upp ögonen för fantastiska Haparanda, säger kommunalrådet Janne Lind (C) och vice kommunalrådet Peter Rolfs (SD) i ett pressmeddelande.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

2 kommentarer på “Haparanda femte bästa kommun för unga att bo i

  1. Fyfan va tragiskt isåfall, happis är ju endast ett skämt för unga, kolla bara skolresultaten.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.