Nu har beskedet kommit Ålandsbanken öppnar ett öppet kontor där kunder är välkomna in i Haparanda. Fokus utlovas: en bank med personlig service.
Kontoret i Haparanda kommer vara öppet för lokala kunder men också erbjuda gränsöverskridande bankservice för privatpersoner och företag med anknytning till både Sverige och Finland.
Ålandsbanken öppnar kontor i både Haparanda och Luleå.
Chef för Ålandsbanken norra Sverige blir Jenny Stadin, som har mångårig erfarenhet från ledande befattningar inom bank- och finansbranschen i Norrland, bland annat från Swedbank. Med sin starka regionala förankring och djupa kunskap om både privat- och företagsmarknaden blir hon en nyckelperson i Ålandsbankens etablering i Norrbotten.
– Det finns ett tydligt behov av personlig bankservice och kvalificerad rådgivning i norra Sverige, inte minst i en region där många människor och företag har naturliga kopplingar till både Sverige och Finland. Jag ser fram emot att vara med och bygga upp Ålandsbankens verksamhet i Haparanda och Luleå, säger Jenny Stadin, kontorschef för Ålandsbanken i norra Sverige.
I dag håller Ålandsbanken presskonferens i Haparanda. Bakom att Ålandsbanken öppnar i Haparanda ligger ett ett år långt digert arbete. Läs mer om detta i nästa veckas Haparandablad.


4 kommentarer på “Ålandsbanken öppnar ett öppet bankkontor i Haparanda”
Säkert kort för skattetrixande tjänstemän och politiker som tömmer kommunerna på pengar.
Äntligen en bank med personlig service!
Låt mig gissa M.L dragit hit dem!? Självklart behöver vi mer rajtantajtan bank maffia som absolut inte erbjuder kontanter! 2030 då allt övergår till digital valuta o alla är slavar på heltid
Glada nyheter!
Och en bank som vill ha kunder in i lokalen är välkommet, jämför redan ev räntor på sparkonton. 👍🙂