Årets löjfiske – med nästan dubbel kvot

På söndag, den 25 september, drar trålfisket efter siklöja igång.

I år har kvoten nästan dubblerats från förra året, från 450 ton till 800 ton. Och det är tack vare en ”uppdaterad rådgivning” där fiskare och forskare har fått vara med och tycka till.

Tidigare har Havs- och vattenmyndigheten i huvudsak gått efter en biologisk rådgivning från Sveriges lantbruksuniversitet, SLU.

– Förra året var rådgivningen att det inte skulle fiskas alls, men vi tyckte att det var väldigt drastiskt, så vi beslöt att tillåta ett begränsat fiske i alla fall, och landade då på 450 ton, säger Martin Rydgren, utredare vid HaV:s enhet för fiskereglering, till Haparandabladet.

– Detta är första året som vi fiskar enligt den här uppdaterade rådgivningen, som alla tycker har blivit lite bättre, tillägger Rydgren.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Årets löjfiske – med nästan dubbel kvot

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.