En man blev under lördagens förmiddag omhändertagen av polis i centrala Haparanda.
Det var vid 09.30-tiden som polisen omhändertog mannen, med stöd av LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer.
En man blev under lördagens förmiddag omhändertagen av polis i centrala Haparanda.
Det var vid 09.30-tiden som polisen omhändertog mannen, med stöd av LOB, lagen om omhändertagande av berusade personer.
Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här.
Föräldrar och anhöriga till personer som har hamnat i missbruk pratar sällan öppet om problemet. Marita Slotte som själv har en missbrukande dotter menar att det i många fall beror på känslan av skuld och skam, vilket är något hon
Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.
Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i
Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser.
Adress: Storgatan 92B, 953 31 Haparanda
Telefon:+46(0)922-280 00
redaktion@haparandabladet.se
Öppet: måndag-torsdag 08-17 fredag 08-16
KUNDSERVICE
abonnemang@haparandabladet.se
Telefon:+46(0)922-280 00
UTEBLIVEN TIDNING
Vid utebliven tidning:
Kontakta Haparandabladet 0922-280 00.
Telefontid vardagar 09-15.
Jos jäät ilman lehteä Torniossa
soita puh 0200-710 00.
5 kommentarer på “Berusad man omhändertagen”
Anders@ Poängen med förbjuda alkohol är att det blir straffbart att hantera eller bruka giftet.
Man skall klassa alkohol med narkotika i lagstiftningen. Hårda och kännbara straff för dom individer som bryter mot lagen. Både skadestånd och kännbara fängelsestraff skall vara regel för dom som langar/smugglar alkohol.
Om ni förbjuda så det finns tårneo Finland billigare alkohol så hur ni hanterar detta
Håller med ”Spola kröken”, det enda riktiga är att förbjuda detta gift, det finns bara vinster med det!
”sverigevän” kan flytta till något annat främlingsfientligt land och fortsätta dricka sitt djävulsvatten.
Alkohol!! Detta gissel för människan. Vi medborgare måste förbjuda försäljning, innehav och bruk av detta gift. Rösta för ett nyktert Tornedalen i nästa val.
Blir att rösta SD för min del. Fortsätt dricka vatten du