Böter vid stopplikt

ÖVERTORNEÅ: Att köra mot stopplikt, kostar på fick en bilist i Övertorneå under förmiddagen  erfara.

En polispatrull kontrollerade bilisten i utkanten av Övertorneå,  då denne inte hade iakttagit stopplikt. Bilisten bötfälldes.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Böter vid stopplikt

  1. De som inte ger blinkers i rondell är likaså förbrytare och polisen borde ingripa med kraft mot sådana potentiella olycksverkare. Lite skjutningar och våldtäkter har vi vant oss vid och knarkförsäljningen kan ju flytta till ICA. Jag tycker polisen gör ett storartat arbete men för vem?

    • Hastigheterna är generellt högre på 99:an än i rondellen. Den enda kända skjutningen i den här kommunen på senare tid var det väl självaste polisen som stod för. Våldtäkter passerar nog ofta oanmälda. Det gäller väl de flesta brott i glesbygden. Ringer man polisen tar det timmar innan de kommer. Diverse utredningar läggs ändå ner i brist på … vad det nu kan vara.

  2. Det behövs en svensk polis för alla lagbrott, det får vi tacka nuvarande regering för, som satsar på polisen!

  3. Det behövs fler hastighets- och nykterhetskontroller utanför centralorten, såväl i rusningstid som under kvällar och helger.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Droger och missbruk får inte tystas ned

Föräldrar och anhöriga till personer som har hamnat i missbruk pratar sällan öppet om problemet. Marita Slotte som själv har en missbrukande dotter menar att det i många fall beror på känslan av skuld och skam, vilket är något hon

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser.