fbpx

Covid-19-lagen förlängs

Lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder fortsätter gälla till sista maj.

Lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen och lagen om särskilda begränsningar för att förhindra spridning av sjukdomen covid-19, den så kallade covid-19-lagen, är tidsbegränsade och gäller i nuläget till och med den 31 januari 2022.

Regeringen anser dock att det finns behov av att ha beredskap för att vidta åtgärder för att minska smittspridning, och har därför föreslagit att lagarna ska fortsätta gälla till och med 31 maj 2022 – vilket riksdagen sa ja till i onsdags, den 19 januari.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Covid-19-lagen förlängs

  1. Typiska SD eller numera KU partiets åsikter! Ingen egen politik, då anmäler man allt som rör sig till KU för att visa hur duktiga man är! Pinsamt, inte konstigt att partiets ledning får gå på kurser hos Moderaterna hur man uppför sig!!

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN