Ett steg framåt för Norrbotniabanan

Region Norrbotten välkomnar regeringens besked att ge grönt ljus för byggstart av Norrbotniabanans sträcka mellan Dåva och Skellefteå.

”Beslutet utgör ett viktigt första steg för att förbättra förbindelserna i norra Sverige. Det är en nyckelfaktor för både arbetspendling och industriell utveckling i regionen”,

Region Norrbotten skriver vidare på hemsidan att med byggstartbeslutet, som meddelades den 11 februari, är det nu dags att gå vidare och hitta de lösningar som krävs för att förverkliga hela Norrbotniabanan. ”Sträckan mellan Luleå och Skellefteå måste få en finansieringslösning i nästa nationella plan och sedan byggas snabbt och effektivt”.

Region Norrbottens bolag Norrbotnibanan AB uppges ha tagit fram ett förslag om bildande av ett särskilt projektbolag som ska accelerera färdigställandet.

– Utöver Norrbotniabanan är det av stor vikt att även satsningarna på Malmbanan intensifieras. Att regeringen ger byggstartsbesked till ett antal mötesstationer är positivt, men motsvarar knappast de investeringar som faktiskt krävs för hela sträckan mellan Luleå–Kiruna–Narvik, säger Anders Öberg, regionstyrelsens ordförande i Region Norrbotten.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

*

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Droger och missbruk får inte tystas ned

Föräldrar och anhöriga till personer som har hamnat i missbruk pratar sällan öppet om problemet. Marita Slotte som själv har en missbrukande dotter menar att det i många fall beror på känslan av skuld och skam, vilket är något hon

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser.