Eva Nordmark går till Talga

Talga AB har värvat före detta ministern och fackledaren Eva Nordmark (S) till sin styrelse.

Enligt Talga AB kommer Eva Nordmark ingå i styrelsearbetet med omedelbar verkan. Talgas Europachef Martin Phillips gläds över att kunna välkomna Eva Nordmark.

– När vi nu skalar upp verksamheten och på allvar antar utmaningen om elektrifierade transporter inom Europa så har vi här en person som delar våra värderingar om hållbarhet och innovationsfokus – och som har långtgående erfarenhet inom allt från arbetsmarknadsfrågor till att ta plats på den europeiska scenen, säger Martin Phillips i ett pressmeddelande.

Eva Nordmark har innehaft posterna som arbetsmarknadsminister och jämställdhetsminister i regeringarna Löfven och Andersson. Innan det var hon ordförande för fackliga centralorganisationen TCO i åtta år.

– Talga har på kort tid vuxit fram till att bli ett av Europas kanske viktigaste bolag för den gröna omställningen. Att bygga upp en integrerad, europeisk värdekedja för batterianoder är ett lika viktigt som spännande uppdrag och jag ser fram emot att bidra med mina erfarenheter på den resan, säger Eva Nordmark i ett pressmeddelande.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.