Fokus på tung trafik

Vecka 45 kontrollerar polisen tung trafik extra noga.

Under den nationella trafikveckan som pågår ska tung trafik kontrolleras extra noga.

Trafikveckan som pågår mellan den 6 och 12 november har fokus på yrkestrafiken, i syfte att öka regelefterlevnaden och därmed trafiksäkerheten.

Polisen kommer att inspektera om fordonen är i godkänt skick, att de inte är överlastade samt att lasten säkrats på rätt sätt. Dessutom kontrolleras bland annat körkortsbehörigheter, tillstånd, kör- och vilotider, nykterhet och hastighetsefterlevnad.

– Det handlar främst om att öka trafiksäkerheten, men ibland upptäcker vi även annan brottslighet i samband med våra kontroller. Det handlar såväl om efterlysta personer som vapen, ammunition eller narkotika, säger Erling Andersson, poliskommissarie vid Nationella operativa avdelningen, i ett pressmeddelande.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Fokus på tung trafik

  1. Bötfälla även miljövänliga elbilar som sparar på batteriet och kör utan lysen för att nå fram till destinationen

  2. Traktorer och andra vägfordon använder sällan blinkers, tydligen tror de att ”saftblandaren” befriar dem från det.

  3. … upplys dom gärna även om hur skrämmande det är för en personbil att möta en långtradare där chauffören sitter o fipplar med telefonen vid ratten. Fullastad timmerbil vs Volkswagen golf.

  4. Mycket bra. Många lastbilsförare vet inte vad blinkers är, avstånd till framförvarande, hastighet m.m.

    Bötfäll även de som har icke tillåten belysning. Vissa ser ut som julgranar. Väldigt bländande.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Som att vara ”utomlands” hemmavid

Dubbelt nyår vid den svenskfinska gränsen har blivit en tradition, som under nyårskvällen får en ny dimension. Victoriatorget och vidhängande Rajalla formligen kokar vid tolvslaget. 

Haparandabor fick fel information om textilavfall

Från och med 1 januari är det förbjudet att slänga textilier i hushållssoporna. Trots det har Haparandaborna fått information om att trasiga kläder ska slängas i gröna sopkärlet. 

Truls-effekten har även nått Haparanda

Bordtennisintresset ökar i hela landet efter Truls Möregårdhs framgång i sommarens OS i Paris. Även HSKT:s bordtennissektion har sett ett rejält uppsving i intresset. Mellan 30 och 40 nya spelare har anslutit under året. 

Busschauffören sprider glädje till skolbarnen

Busschauffören Bengt Pesula som kör skolbuss mellan Salmis och Nikkala har visat sig vara en riktig glädjespridare. Ibland är han utklädd till häxa, ibland till lucia och i förra veckan var han tomte. 

Johanna fann sitt drömyrke

Olika händelser ledde Johanna Wennerström till den livslånga uppgiften som diakon. 

Underbart är kort vid iskall Strandplan

Under den tidiga fredagskvällen firas en motorburen Lucia med depåstopp och enklare förtäring vid Strandplan. Detta efter att en julklädd kortege rullat längs raggarrutt utstakad av gänget bakom stora Classic Motor Meet. 

Skönsjungande barn spred varm julkänsla

I torsdags fick Hemstrandens seniorboende välkommet besök av en grupp barn från fritidshem vid Aspstrandens skola. 

När solen kom till Tomteland

Julsånger stiger under torsdagskvällen upp från borden i den stora, julutsmyckade matsalen i Tomtemagasinet i Juhonpieti. I det mörkaste Kaamosmörkret strålar solen klart och glatt. Det är Solskensvännerna som tillsammans med Pajala församling besöker tomtens hemvist.