Fortkörningsböter till fyra bilister

HAPARANDA: Strax efter lunchtid på onsdagen genomförde polisen en trafikkontroll på E4 i höjd med Vuono. 

Kontrollen resulterade i att böter utfärdades till fyra bilförare på grund av överskriden hastighetsbegränsning som är 80 kilometer i timmen på den aktuella sträckan.

 

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

6 kommentarer på “Fortkörningsböter till fyra bilister

  1. Alla bilar utom den egna är bara hinder på vägen. Bättre åka kollektivt – för pengarna, miljön och hälsan. Men vem bryr sig om såna saker? Inte många av manligt kön i alla fall. För f-n, kör hårt och snus under läppen ska det också va’…

  2. Värst är faktiskt alla servicegubbar, snickare, målare, etc. Jag skulle faktiskt vilja slippa att hjälpa dem om de kraschar. Men tyvärr, jag måste hjälpa även dom när dom skadar sig. De kör så in i bomben fort efter E4:an och ligger alldeles för nära framförvarande bil innan omkörning. De utsätter andra bilförare för fara, konstant.

  3. Håller med Pendlaren,

    Inte nog med att bilisterna kör om som galningar när man håller rätt hastighet. Bussar och lastbilar kör som idioter! Har varit med om att Kustbussen kör om mig när jag håller en hastighet på ca 100km/h! Lastbilarna har ingen respekt för någon alls heller, håller man hastigheten i den tillåtna, så väldigt snart har du en i baken.

  4. Håller med dig pendlaren.

    Yrkestrafiken är den som värst!
    Man undrar lite varför de aldrig åker fast 😠

  5. pendlaren!!
    din bil sotar ju igen om du puttrar på med största växeln i 80kmH det ska köras 120kmH så är det bättre för miljön och bilen!!
    annars går ju bussen en på morgonen och en på kvällen. så slipper polisen komma dit i onödan dom har ju fartkameror överallt som borde förbjudas!!

  6. Borde vara mycket mer kontroller på hela 801sträckan mellan Haparanda och Sangis/Kalix, folk gör helt galna omkörningar där, värst är det med alla bussar och lastbilar, dom kör garanterat om ifall man själv håller hastighetsbegränsningen och dom bryr sig inte det minsta vars dom gör omkörningen.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.