Glass och läsk för miljarder

Konsumtionen av glass och läsk har dubblats respektive tripplats sedan år 2000.

Det konstaterar SCB i ny statistik.

– År 2000 såldes glass för drygt 2,4 miljarder kronor i Sverige. Ett par decennier senare, år 2021, hade den siffran ökat till 8,3 miljarder kronor, säger Louise Eklund, statistiker på SCB, i ett pressmeddelande.

För 23 år sedan köpte svenskarna glass för 275 kronor per person. År 2021 hade beloppet ökat nästan tre gånger så mycket, till 799 kronor per person.

När det gäller försäljning av läsk köpte svenskarna läsk för 392 kronor per person år 2000. Samma siffra för 2021 var 844 kronor per person.

– Läskförsäljningen har ökat stort under undersökningsperioden. Från knappt 3,5 miljarder år 2000 till 8,8 miljarder kronor år 2021, säger Louise Eklund.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

2 kommentarer på “Glass och läsk för miljarder

  1. Korkat sätt att räkna! Räknar man på det där sättet har bensinkonsumtionen ökat ca 14 ggr sedan 1975 och det har den ju inte. Konsumtion ska mätas som kilo resp. liter per person för att filtrera bort inflation. Lämpligen bör även befolkningstillväxten beaktas så individernas konsumtion framgår.

    • Jag håller med, det var en konstig presentation. Det där säger ju egentligen ingenting om hur konsumtionen har ökat, bara hur mycket mera det har kostat.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser. 

Svenska och finska poliser får rycka ut över gränsen

Den 1 februari träder ett stärkt polissamarbete i kraft i Tornedalsregionen. Det innebär att finsk polis får utföra brådskande akuta polisiära uppgifter på svenska sidan, och vice versa. Men innan detta kan sjösättas praktiskt måste polisgrupper utbildas. 

Busschaufför som kör skolbarn kräver bättre sandning

Efter att det har regnat i länet har det varit rejält halt på vägarna. Längs riksväg 99 var det rena blankisen. Busschauffören Johan Söderberg-Pesula som kör skolbarn på sträckan är kritisk till hur dåligt halkbekämpningen fungerar.