Grönt ljus för MR-kamera i Kalix

NORRBOTTEN: Regionstyrelsen beslutade under onsdagen att investera i en MR-kamera till Kalix sjukhus.

Beslutet lyder:

• Division Länssjukvård beviljas 14,2 miljoner kronor inom tilldelad investeringsplan för 2020 för nyinvestering av en magnetkamera till Kalix sjukhus.

• Regionfastigheter beviljas 1,5 miljon kronor genom omprioriteringar inom tilldelad investeringsram för 2019 för projektering och infordrande av anbud för ombyggnation kopplat till införande av magnetkameran.

• Regionfastigheter beviljas 13,5  kronor inom tilldelad investeringsram för 2020 för ombyggnation kopplat till införande av nämnda MR-kamera.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Grönt ljus för MR-kamera i Kalix

  1. Perfekt.
    Då täcker Kalix södra Tornedalen och Kiruna norra Tornedalen och då behövs ingen i Haparanda.
    Haparandaborna får samåka i taxi eller åka buss till Kalix eftersom det blir billigare så.

  2. Det finns personal, två under utbildning som ska bli superanvändare på modaliteten och en kommer anställas under våren som har MR-kompetens. Under våren 2020 kommer ytterligare 2 st utbildas och få MR-kompentens. Alla har genomgått grundutbildning i MR, det ingår i kursutbudet när man läser till röntgensjuksköterska. Kiruna har ingen MR-kamera stationerad på röntgen i Kiruna.

  3. Mycket bra. En viktig utvecklingsfas för befolkningen i östra Norrbotten.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.