fbpx

Ikea delar ut bonuspengar

Sedan 2013 har Ikea delat ut bonuspengar till sina anställda, och i år fördelas totalt drygt 1 miljard kronor.

I ett pressmeddelande uppges att medarbetarnas bidrag till möbeljättens framgång uppmärksammas via Ikeas lojalitetsprogram Tack! Alla som har arbetat inom Ingka koncernen i mer än fem år får vara med om kalaset.

De extra slantarna går till medarbetarnas pension. I Sverige innebär det 13.780 kronor per kvalificerad heltidsarbetande medarbetare. Den som arbetar deltid får en summa som står i relation till antal arbetade timmar.

De anställda får samma summa oavsett enhet, position och lönenivå.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Ikea delar ut bonuspengar

  1. Grattis till IKEA Anställda, kul att läsa om att dom får ett tack för att företaget går bra, samt att det inte är någon skillnad på nivån av ersättning oavsett roll i företaget 🙂

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu tar kvinnorna plats

Fler kvinnor tar plats på ledande positioner i kommunen den här mandatperioden.
– Det är viktigt att hälften av befolkningen också är representerade inom politiken. Ska vi lyfta jämställdheten i vår kommun så måste politiken visa vägen och vara ett föredöme, säger kommunalrådet Nina Waara (S).