
Den lilla byn Kitkiöjärvi nio mil norr om Pajala skriver ny geologisk historia. Sveriges äldsta meteoritstenar har hittats i ett grustag. Nu söker man en jättekrater i närheten.
Kitkiöjärvi kallas ofta för meteoritbyn. Här har hittats stenar från meteoriter under årtionden. Meteoritjägare från både Sverige och andra nationer kommer varje sommar till byn för att leta nya meteoriter.
659 miljoner år sedan
Intresseföreningen i byn håller liv i gamla skolan där man hyr ut boende och mat till alla meteoritjägarna, som bara ökar i takt med att meteoriter börjar betinga allt högre värden, bland annat på en årlig meteoritmässa i München.
Nu har man via fyra meteoritstenar fastställt Sveriges äldsta meteoritnedslag för 659 miljoner år sedan, långt innan dinosaurierna behärskade jorden. En period då mycket kraftig nedisning dominerade klotet – en del forskare tror att hela jorden var en isboll. Så gamla meteoritstenar har inte hittats i Sverige tidigare.
Svindlande historia
En finsk masterstudent och en lokal amatörgeolog hittat de urgamla stenarna för åtta år sedan. De har analyserats under flera år vid geologiska institutionen på Lunds universitet. Och nu visar det sig att de bär på en svindlande historia.

Forskarna kan nämligen konstatera att stenarna innehåller mineralkorn som uppvisar så kallade chockmetamorfa strukturer, bland annat chockad kvarts.
Minst fyra kilometer
– Dessa strukturer kräver enormt höga tryck för att bildas, tiotals gigapascal. Så höga tryck kan bara uppnås på jordens yta vid stora nedslag, det vill säga när jorden kolliderar med en asteroid eller komet. Därför kan vi med säkerhet säga att stenarna kommer från en stor nedslagskrater, minst fyra kilometer i diameter, säger geologiforskaren Carl Alwmark vid Lunds universitet.
– Nu återstår detektivarbetet med att hitta den gäckande kratern som lurar någonstans utanför Kitkiöjärvi, säger Alwmark.
3 kommentarer på “Kitkiöjärvi skriver svensk historia – igen”
Dinosaurie bajs
Kratern ploppar väl upp om 300-400 miljoner år till.
The flintastone stenarna ser ut i bilden 659miljoner år och några dagar gamla så grattis stenarna 🥳🥳