Ljusets återkomst lockar ut folk

Många hade kul i snöbacken i Haparanda. Foto: Eva Spiik

I lördags passade många i norr på att roa sig med olika snöaktiviteter då solen visade sig i några timmar.

Den populära snöbacken på strandplan i Haparanda var fylld av liv och glädje. Både stora och små susade ned på olika åkdon, medan skidåkare gled förbi i de preparerade spåren.

Förra söndagen inföll den internationella World Snow Day, som är en del i FIS, Internationella Skidförbundets, kampanj att ge så många barn som möjligt chansen att uppleva glädjen med snö.

Svenska Skidförbundet fortsätter dock fira Världssnödagen hela veckan ut, det vill säga fram till och med idag, den 22 januari. Bland annat genom att inspirera barn och ungdomar att hitta på roliga uteaktiviteter.

Exempel på aktiviter som skidförbundet tipsar om är att: testa flera olika sätt att åka på snö, bygga snöfigurer och göra snöänglar, ta en snöpromenad, blåsa spåbubblor i minusgrader och se om bubblorna fryser, med mera. Så ut och testa!

World Snow Day firas årligen den tredje söndagen i januari. I år firas dagen för tolfte året i rad.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

8 kommentarer på “Ljusets återkomst lockar ut folk

  1. @P
    ehh… man måste nog alltid ”gå upp igen” för att kunna åka ner, tror nog att det blir för dyrt med en liftanordning för ”snöhögen”… och övervikten bland barn i Haparanda är ett faktum, så lite motion skadar aldrig.

    • Vem har sagt något om lift…?
      En ren konstruktionsfråga i hur man utför själva backen endast.

  2. Det vore ju önskvärt om byggarna av snöbacken, till nästa år, tänker på att göra den åt bägge håll så barnen slipper gå upp igen utan kan åka i båda riktningarna.

    • Fast upp måste du ta dig oavsett åt vilket håll du åker. Och det är väl möjligt att åka åt bägge hållen idag, en brantare sida och en flackare sida?

      • Jo med nuvarande konstruktion måste man gå upp mellan åken, det var därför jag efterlyste en lite annan design på backen till nästa år.

        • Alltså. Nu har jag funderat en hel del på hur man kan bygga bort ansträngningen att gå uppför. Hur konstruerar man en sådan backe utan lift eller liknande?

          • Man börjar med att tänka utanför boxen, sen vet jag inte mer…
            Finns nog kunniga personer som löser detta, det vet jag i alla fall.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.