fbpx

Miljoner till hälso- och sjukvård i norr

NORRBOTTEN: Regeringen satsar sex miljoner kronor till hälso- och sjukvården i norr.

Region Norrbotten, Region Västerbotten, Region Jämtland-Härjedalen och Region Västernorrland ska under 2019 få dela på sex miljoner för att kunna ställa om till god och nära vård i gles- och landsbygdsområden i samarbete med kommunerna.

De statliga pengarna ska gå till att skapa modellområden där man gemensamt mellan regioner och kommuner (inklusive privata aktörer och civilsamhället) testar arbetssätt för omställning av hälso-, sjukvårds- och omsorgssystemen mot en god och nära vård.

Region Norrbotten har tagit fram en strategi ”Hälsa och vård 2035” för att möta framtida utmaningar. ”Målet är att Norrbottens hälso- och sjukvård ska vara hälsofrämjande och att patienten ska vara en aktiv partner i vården. Digitalisering och samverkan med andra samhällsaktörer är viktiga möjliggörare”.

Regeringen planerar att avsätta ytterligare pengar till norra sjukvårdsregionen för åren 2020–2021.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Miljoner till hälso- och sjukvård i norr

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu tar kvinnorna plats

Fler kvinnor tar plats på ledande positioner i kommunen den här mandatperioden.
– Det är viktigt att hälften av befolkningen också är representerade inom politiken. Ska vi lyfta jämställdheten i vår kommun så måste politiken visa vägen och vara ett föredöme, säger kommunalrådet Nina Waara (S).