fbpx

Nio döda med covid-19

Region Norrbotten rapporterar att nio personer till har avlidit med bekräftad covid-19 sedan i onsdags. 

Totalt 164 personer med bekräftad covid-19 har nu avlidit sedan coronautbrottets början. Senaste dygnet har 137 personer bekräftats smittade med covid-19 i länet. Idag vårdas 38 personer med Covid-19 på sjukhus i länet, varav fem på iva.

Hur lokala smittspridningen ser ut under veckan som gått saknas siffror på i dagsläget. Men totalt bekräftade smittor i länet är 428 under veckan som gått till idag, fredag.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu tar kvinnorna plats

Fler kvinnor tar plats på ledande positioner i kommunen den här mandatperioden.
– Det är viktigt att hälften av befolkningen också är representerade inom politiken. Ska vi lyfta jämställdheten i vår kommun så måste politiken visa vägen och vara ett föredöme, säger kommunalrådet Nina Waara (S).