fbpx

Önskan om förtur till vaccin

Många organisationer lär höra av sig till Region Norrbotten med önskan om att deras medlemmar ska få förtur till cronavaccinet.

Detta uppger P4 Norrbotten, som räknar upp några av organisationerna som har hört av sig: Svenska Taxiförbundet, Njurförbundet och Statens institutionsstyrelse.

Enligt Folkhälsomyndighetens beslut om vaccinationsordning ska äldre och personal inom äldreomsorgen vaccineras först – vilket är en ordning som lär följas av regionen.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Önskan om förtur till vaccin

  1. Demokratin verkar vackla. Frontlinjen är dom viktigaste, jag avstår min spruta till mina medmänniskor som jobbar i vården. Rävarna som är ”förtroende” valda är bara rävar, Äckligt. Rävar är fina när dom är i sitt rätta element.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu tar kvinnorna plats

Fler kvinnor tar plats på ledande positioner i kommunen den här mandatperioden.
– Det är viktigt att hälften av befolkningen också är representerade inom politiken. Ska vi lyfta jämställdheten i vår kommun så måste politiken visa vägen och vara ett föredöme, säger kommunalrådet Nina Waara (S).