Onykter körde i diket

På lördagsmorgonen körde en bilist i diket inom tätorten Haparanda. Föraren misstänks för grovt rattfylleri. 

Olyckan inträffade strax efter klockan 08-tiden och en polispatrull åkte till platsen. En man som misstänks ha kört bilen fick följa med för provtagning och förhör. Han misstänks för grovt rattfylleri och en anmälan upprättas. Körkortet omhändertas och fordonsnycklarna omhändertas tillfälligt för att förhindra fortsatt färd.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

8 kommentarer på “Onykter körde i diket

  1. Det är förbjudet att knarka! Vi måsta hjälpa missbrukare att sluta knarka och supa.
    Det finns fängelse och tvångsvård på straffskalan i Sverige om inte knarkaren/suputen upphör med sitt destruktiva leverne. Vi hjälper inte klientelet genom dalt och bidrag som går till att kunna fortsätta sitt missbruk. Tvångsvård är enda alternativet för missbrukare med beroendesymtom.

    • Ett problem är att även vid upprepade tillfällen ertappade rattfyllerister bara tillfrågas försiktigt av någon socialsekreterare huruvida de möjligtvis känner att de skulle behöva hjälp.

      Sluta dalta med vuxna människor!

      Kör man full – in på torken i ett halvår!

      Det kanske kostar pengar, men fyllon i trafiken kostar lätt människoliv, för att inte tala om hur dessa idioter förstör livet för sina egna anhöriga.

  2. Skrämmande med allt superi! Dax för haparandaborna att nyktra till och bli goda förebilder för den nya generationen.
    Tänk på att barnen är vår framtid.

    • Inte bara superi. Det knarkas desto mer i Haparanda. Polisen gör ingenting. Vuxna i Haparanda vågar inte säga ifrån eller göra nåt åt saken av rädsla för att bli misshandlade och hotade.

      • Exakt, halva stan är full av pundare, skulle behöva egna sheriffer i den här stan, som skulle hålla ordning och reda. Lite mer kännbart än dagens straffsystem.

  3. Alkohol! Nu måste politikerna förbjuda djävulens vatten. Alkohol är ett gissel för människan.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.