Regionen har klart med tre nya chefer

Region Norrbotten har klart med tre nya divisionschefer inom vården.

Ann-Sofi Schäufele tar över som divisionschef för Division Funktion från och med första oktober.

Krister Berglund, som för närvarande är chef för Division Psykiatri, kommer att vara tf divisionschef för Division Nära fram till och med sista mars nästa år.

Hans nuvarande tjänst tas över av Pernilla Nordqvist, som nu är verksamhetschef vid Länsgemensam psykiatri. Även hon kommer att ha tjänsten som tf chef för Division Psykiatri till och med sista mars.

När det gäller tillsättning av befattningarna som divisionschef för Länssjukvård 1 och Länssjukvård 2 gick ansökningstiden ut i söndags och anställningsintervjuer kommer att påbörjas så snart som möjligt.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Regionen har klart med tre nya chefer

  1. Jag hoppas S tar sitt sunda förnuft till fånga, och bifaller Sjvp:s förslag om öppnande av fler ungdomsmottagningar i Norrbottens län, inkl Haparanda! Varför måste ni reservera er och låta partipolitik gå före barn och ungas hälsa enligt ert agerande? Ni tänker ju inte på de svaga som ni påstår! Bara att partiet får poäng..Usch!

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.