Sanningskommissionens ordförande avgår

Ordförande för Sanningskommissionen för det samiska folket, Kerstin Calissendorff, avgår som ordförande för sanningskommissionen.

Arbetet har tagit mer tid än vad hon hade tänkt sig.
– Jag avgår för att det har tagit otroligt mycket mer tid, än vad jag hade satt som ram. Det har varit långt över vad som var sagt, säger Kerstin Calissendorff till sameradion.

Kulturdepartementet arbetar på att hitta en efterträdare, men Kerstin Calissendorff kommer fortsätta sitt uppdrag fram tills den nya ordförande är på plats. Hon tror därför inte att arbetet kommer försenas.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.