fbpx

Sju viltolyckor inom tre timmar

Sju viltolyckor inträffade i länet under måndagskvällen.

Inom en tre timmarsperiod kolliderade fem personbilar och två lastbilar med vilt runt om i Norrbotten. Första olyckan var vid kvart över fem på Riksväg 94 i Arvidsjaur. Den sista i raden av olyckor skedde strax före klockan 20 på  Riksväg 99, vid Kassa i Pajala kommun. Där hade en personbil kolliderat med en ren. Inga personskador finns rapporterade. Renen överlevde krocken. Berörd sameby är kontaktad.

I Sjulsmark, Piteå kolliderade en personbil med ett rådjur. Rådjuret överlevde krocken, eftersöksjägare kallades till platsen för att lokalisera djuret.

Ytterligare en krock inträffade i Piteå, Långträsk, en till krock inträffade i Arvidsjaur, övriga krockar skedde i Boden och Gällivare.

Inga personskador finns rapporterade vid någon av kollisionerna. I de flesta fall har djuret överlevt krocken och där det handlat om ren är berörd sameby informerade.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Sju viltolyckor inom tre timmar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

*

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN