Sjukdom påverkar utdelning av Haparandabladet

Sjukdom bland tidningsbud påverkar utdelningen av Haparandabladet i stora delar av Övertorneå.

—Vi försöker få tag i någon som kan dela ut tidningen under dagen, men vi vet inte om vi kommer att lyckas, meddelar tidningsdistributören Svensk hemleverans.

De hoppas på en snar lösning men flaggar för att läsarna kan få vänta på sin tidning till på onsdag.

Svensk hemleverans meddelar så snart de vet mer om hur utdelningen kan lösas.

Vi ber om ursäkt till alla våra läsare och beklagar att de får vänta på sin tidning.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

9 kommentarer på “Sjukdom påverkar utdelning av Haparandabladet

  1. Axel Anden bra service om man bor i Haparanda. Men det blir kostsamt om man bor i övriga tornedalskommuner.

  2. Saknar fortfarande haparandabladet ock kuriren fick endast dagens kurir

  3. Nja man får säga vad man vill. Men svhl har personal som de slutar ens ringa till om man tackat nej 2-3ggr. Sagt att man inte kan jobba en viss vecka men ändå frågar 2 gånger. Sen är det kört!

    Så man ska inte skylla på personalbrist. Alla vill inte jobba heltid, alla kan inte alla veckor pga annat jobb.

  4. Svensk Hemleverans är nog bra men tyvärr klickar det rätt ofta. Det är väl mycket med frukostbeställningarna som bl.a. nsd brukar erbjuda.

  5. Mig veterligen så har inte HB egna tidningsbud…men en bra service hade varit om prenumeranten själv hade fått hämta tidningen vid kris…
    Typ affär eller tidningshuset.
    Vid visande av prenumerationsbevis .

    • Absolut, så brukar vi göra, att prenumeranter kan hämta tidningen i tidningshuset i Haparanda under kontorstid. (Det bästa är att höra av sig först innan man kommer)

  6. Hur vore det om Haparandabladet hade lite bättre beredskap och har reservpersonal att sätta in då tidningsbud blir sjuka?

    • Du kanske ska läsa artikeln noggrant innan du kommenterar. Då kanske du ser att Hb inte delar ut tidningen och du slipper framstå som en gnällspik som gnäller för gnällandets skull.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Droger och missbruk får inte tystas ned

Föräldrar och anhöriga till personer som har hamnat i missbruk pratar sällan öppet om problemet. Marita Slotte som själv har en missbrukande dotter menar att det i många fall beror på känslan av skuld och skam, vilket är något hon

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser.