fbpx

Skärpta krav väntas för A-traktorförare

EU-kommissionen vill se skärpta krav för A-traktorförare.

I det omarbetade EU-direktivet för körkortsregler, som läggs fram den 1 mars, finns förslag om att 16-åringar ska behöva ta ett körkort med krav motsvarande B-körkort för att få köra A-traktor. Det innebär dock inte att 16-åringar får köra vanliga bilar.

Detta uppger EU-kommissonären Andia Valean för Ekot och TT i samband med ett informellt möte i Stockholm för EU:s transport- och energiministrar.

När förslaget är klart ska det skickas vidare till EU-ländernas transportministrar för förhandlingar.

Även infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) vill se skärpta krav för A-traktorer då han anser att det inte är rimligt att 15-åringar som har tagit mopedkörkort får köra A-traktor.

Enligt honom kommer regeringen dessutom att gå fram med bälteskrav för A-traktorer.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

2 kommentarer på “Skärpta krav väntas för A-traktorförare

  1. Varför ska det vara så många myndigheter som ska göra sina utredningar Låt Trafikverket och polisen ta fram åtgärderna och det ska gälla
    Till råga på allt så har Eu blanda sig i det här och enligt utsago så kommer det här utredandet ta flera år innan det här är klart Får inte Sverige instifta sina egna lagar Denna dröjsmål kommer innebära att många unga förolyckas i onödan i trafiken

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

*

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu tar kvinnorna plats

Fler kvinnor tar plats på ledande positioner i kommunen den här mandatperioden.
– Det är viktigt att hälften av befolkningen också är representerade inom politiken. Ska vi lyfta jämställdheten i vår kommun så måste politiken visa vägen och vara ett föredöme, säger kommunalrådet Nina Waara (S).