Skyltar påminner om att plocka skit

På en sträcka längs med strandpromenaden hänger skyltar som upplyser om att rastning av hundar är förbjuden, men skyltarna handlar inte om totalt förbud, budskapet är att plocka upp avföringen efter sin hund.
Skyltarna monterades under försommaren när badsäsongen inleddes samt inför när eventet ”Sommar i parken” började i stadsparken. Bakgrunden uppges vara att medborgare framlagt klagomål till kommunen om att hundbajs hopade sig i högar på badstranden, gräsmattan och inne i parken trots att ett antal hundlatriner finns monterade längs med strandpromenaden. Haparanda stads skog- och parkchef Robert Ekholm upplyser dock om att det inte är förbjudet att promenera med hund längs stranden, – men som texten på skylten säger ”Rastning av hundar förbjuden” det vill säga, man inte får rasta hunden utan ta upp hundbajset och lägga påsen i avsedda hundlatriner, informerar Ekholm.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Skyltar påminner om att plocka skit

  1. Det är många snusare och rökare som orkar bära en fylld dosa eller paket men när dom snusat färdigt en prilla och rökt färdigt cigaretten så orkar dom inte kasta resterna i en papperskorg.
    Detta om inte något annat visar med tydlighet att snus och cigaretter är farligt, orken försvinner direkt.

  2. sedan så har vi alla motbjudande rökare som slänger sina giftiga fimpar överallt…

  3. här i kommunen har vi samma propåer men men ingen som klagar på Hästägarnas oförmåga att städa upp efter hästarna som finns här och som används på populära promenadstråk längs stränder…

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.