Smygstartade sportlovet vid Skidcentret

Cornelia Åkerman får hålla ordentligt i mamma Sofia Åkermans ben på vägen upp för backen med liften. Foto: Anders Sjöberg

Sportlovsäsongen är igång och Sattajärvi Skidcenter har hunnit värma upp med några aktiva dagar.

Enligt liftskötarbiträdet Stefan Petäjävaara har det hittills gått över förväntan.

– Vi har lyckats få personer till körningarna. Vi måste vara minst fyra, helst fem personer på plats för att köra, säger Stefan Petäjävaara som varit med sedan starten 2011.

Vid HB:s besök åker en kvinna upp för backen i liften med ett barn i en sele på ryggen och ett äldre barn som sitter på bakre delen av mammans snowboard och håller i benet. Pappan åker före med det äldre barnets bräda. Det var familjen Åkerman, bestående av pappa Niklas, mamma Sofia, barnen Cornelia och Henning.

– Vi har hunnit åka några gånger. Vi bor i byn, så vi har nära hit, säger Sofia Åkerman.

Läs mer i tisdagens HB.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.