Tornedalen öppnar upp för flyktingar

Kommunalråd Sven Tornberg uppger att Haparanda är redo att ta emot flyktingar från Ukraina om det blir aktuellt.

Haparanda stad och Pajala kommun är redo att ta emot de som söker sig till Tornedalen.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

7 kommentarer på “Tornedalen öppnar upp för flyktingar

  1. Pff, i vår umgängeskrets är det folk från alla håll. Kommer å går folk som de vill. Ni hitta väl inte rätt helt enkelt.

  2. Hoppas de som nu kommer till Haparanda inte blir mobbade, utfrysta och negativt särbehandlade av bl a Haparandabostäder och Haparanda Kommun som jag och min familj blev. Efter drygt 5 år orkade vi inte mer och flydde från Haparanda söder ut i Sverige.

    • @flyttfågeln

      Jag hoppas också det. Haparandabor är tyvärr experter att frysa ut folk. Sedan är det mycket andra problem här, alkoholism, narkotika för att bara nämna några.

      Är själv också inflyttad hit. Bott flera år här. Försökt verkligen komma in i en gemenskap som tyvärr består av ”barndomsvänner” ”släktingar” etc. Alla andra är man väldigt misstänksam mot eller släpper inte ens nära. Jantelagen är också väldigt stor här.

      Trodde jag aldrig skulle uppleva Haparanda så och att jag aldrig skulle skriva sådant här. Men jag är också trött på det här!

      • Resultaten:
        Familjen har upplevt samma sak som du beskriver och bokstavligen flydde Haparanda.
        Mycket trakasseringar, utfrysning, mobbning, överfall m.m. och mycket på grund av att vi inte vill nästan prata finska i Sverige.
        Arbetsplatserna ska ha svenska som arbetsspråk men 90-95% envisas med att prata finska och idiotstämplar dom som inte kan finska och inte heller vill lära sig ett främmande språk i sitt eget hemland.

        • @Affe

          Väldigt intressant. Dock en väldigt tråkig sak.

          Men det som är intressant att jag själv är mer finskspråkig. Så i mitt fall handlar det inte om språk.

          Har dock blivit ett försök diskriminera med språk. Hörde att två satt och pratade finska. Jag började prata finska med dem mitt i allt ignorerar dem mig och byter språk till svenska.

          Man ska kanske inte bry sig om enskilda händelser. Men tyvärr pågår sånt här i större skala i Haparanda.

    • Så tråkigt att bli behandlad negativt, hoppas att ni har det bra där ni är. Tänkte bara fråga om ni verkligen Flydde från Haparanda, du kanske menar flyttade.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Droger och missbruk får inte tystas ned

Föräldrar och anhöriga till personer som har hamnat i missbruk pratar sällan öppet om problemet. Marita Slotte som själv har en missbrukande dotter menar att det i många fall beror på känslan av skuld och skam, vilket är något hon

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser.