Transportörer istället för vårdnära service

NORRBOTTEN: Med anledning av att vårdnära service slopas föreslår Region Norrbotten att sex transportörer anställs till Sunderby sjukhus.

Det var i januari som Region Norrbotten gick ut med att de vill avveckla vårdnära service, tjänster som tillkom för att avlastat sjuksköterskor och undersköterskor. Vårdnära service har utfört uppgifter som inte handlar om vård, utan om transporter av patienter mellan avdelningar, hämta och lämna prover, bädda, städa, dela ut mat, med mera.

Totalt har 54 personer arbetat med vårdnära service vid Sunderby sjukhus och Kalix sjukhus.

I februari meddelade regionen till arbetsförmedlingen att alla 40 fast anställda vårdnära servicemedarbetare  kommer att varslas.

Region Norrbotten har sökt andra lösningar och uppgett att de undersöker bland annat möjligheten att införa vårdbiträden igen.

Enligt ett pressmeddelande föreslår de nu att sex transportörer ska anställas till Sunderby sjukhus, varav tre ska arbeta på akutmottagningen, övriga på vårdavdelningar.

Däremot föreslås inga ersättningstjänster till Kalix sjukhus.

”Kalix serveras maten idag ur kantiner. Där vill Region Norrbotten se över om matserveringen kan ske på annat sätt”.
– Vi tror att det finns andra lösningar, men vi måste utreda den frågan vidare, säger Anna Pohjanen i pressmeddelandet.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Transportörer istället för vårdnära service

  1. Det är väl bra att maten i Kalix serveras från kantiner istället för dessa äckliga portionsbrickor som serveras i Sunderbyn. Skulle man servera den där skitmaten som dom har i Sunderbyn åt en hund så blir man stämd för djurplågeri.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.