Vård utomlands för att korta vårdkön

Region Norrbotten kan komma att köpa vård utomlands för att beta av vårdkön.

En mängd operationer har fått skjutas upp under pandemin, och enligt P4 Norrbotten har nu 38 externa vårdföretag, svenska, finska och lettiska, gallrats fram för framtida eventuella köp av vård för en halv miljard kronor.

Vidare uppges att i de fall köp av utländska leverantörer behövs kommer regionen att stå för patientens hotell- och resekostnader.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Vård utomlands för att korta vårdkön

  1. När den nuvarande alliansen övertog styret av regionen från socialdemokraterna upptäckte man ett budgetunderskott på 700 miljoner. Under sådana omständigheter är det svårt att förbättra vården. Upptäckte förresten, visste inte alliansmedlemmarna hur socialdemokraterna hade misshandlat budgeten eller vågade ingen part tala om för väljarna vad som väntade dem i form av förhöjda avgifter.

  2. Sosse; du har faktiskt helt rätt. även om jag inte är en sosse, eller något annat för den delen. Vi borde avveckla politik och bara ha experter & professorer med inriktning på problemlösning. Färger och politik är förlegat.

  3. Sosse: Vill du höra sanningen? Sossarna hade lika dålig lönesatsning på sin sjukvårdspersonal som ”högern” när de styrde bla. region norrbotten. Det är för att human resources, HR styr lönesatsningarna på t.ex region norrbotten och HR kan ingeting om vårat arbete eller om våran kompetens inom sjukvården.

  4. fråga? hade vi problem med bemanningen av läkare eller sjuksköterskor inom vården innan högerns liberala frihetsreformer där privata aktörer suger ut våra surt förvärvade skattepengar. svarar själv- nej. och det samma gäller skolan. af, bilprovningen, apoteken, tandvården m.m det är ingen brist på läkare och övrig personal men dom finns hos uthyrningsföretagen som lurar oss skattebetalare med deras skyhöga arvoden. det samma gäller alla s.k. bluffnät läkare som gör reklam att ringa dom om man har en liten förkylning och då tjänar dom flera tusen kronor på varje samtal som vår region får betala till dessa kapitalister som bara är ute på att tjäna pengar. och sajten KRY så har det visat sig att de är moderater som står bakom detta företag. högerns frihetsreformer har ju förstört hela vår välfärd. de är fakta. det är därför vi inom sossarna säger att nu ska vi ta över ansvaret för välfärden. för liberala värderingar som c,l och övriga razi partier står för. som inte är bra för sverige.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.