Alla hjärtans dag är här

Foto:Eva Spiik

I dag flödar romantiken på många platser runtom i världen under alla hjärtans dag.

Enligt Institutionen för språk och folkminnen (Isof) har denna romantikens dag sina rötter i det medeltida England, närmare bestämt i den ”anglosaxiska ungdomsseden att bilda par den 14 februari”. Inspirationskällan tros komma från en föreställning om att fåglar bildade par just detta datum.

”Vem som blev ens ’Valentine’ eller käresta under året avgjordes genom lottdragning eller av slumpen beroende på vem i lämplig ålder och av motsatt kön som man först mötte denna dag”, uppger Isof.

Framledes övergick seden till att sända anonyma beundrarbrev eller kort och skämtsamma presenter till den man var ”romantiskt intresserad av”. Traditionen spreds vidare till USA med de som utvandrade från Storbritannien.

I Sverige har istället pingsten historiskt sett varit en högtid för liknande sedan. Det svenska alla hjärtans dag-firande importerades först 1956 av varuhuset Nordiska kompaniet i Stockholm, uppger Isof.

Det dröjde till början av 1990-talet innan dagen etablerades som märkesdag i den svenska almanackan.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 70 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN