Hund lämnades ensam hemma i två dagar

En hundägare har av länsstyrelsen blivit ålagd att åtgärda brister i sin djurhållning efter att dennes hund lämnats ensam och instängd hemma i två dagar. Under sommaren genomförde länsstyrelsen en djurskyddskontroll på en fastighet i Pajala efter att kommunen ska ha fått in ett klagomål, uppger NSD.

När länsstyrelsen kom dit fanns inte någon boende i fastigheten, men de noterade att det fanns en hund i bostaden eftersom den skällde.

När hundägaren kom till platsen uppgav han att han hade lämnat hemmet två dagar tidigare och inte återkommit sedan dess. Ingen annan skulle heller ha varit där för att ta hand om hunden. Hundägaren menade också att det inte var hans avsikt att vara borta så länge men att det hade blivit så på grund av omständigheter.

Länsstyrelsen noterade också att hunden hade långa klor och var överviktig, och ansåg att hunden inte hade rastats tillräckligt mycket. Utöver det hade det funnits urin på golvytor i bostaden det visade sig att hunden inte hade fått mat dagligen.

I hundgården där ägaren uppgett att hunden brukar vara, noterar länsstyrelsen att det saknas mjukt liggunderlag, och andra skaderisker uppmärksammades.

Nu förelägger länsstyrelsen hundägaren att åtgärda de brister som har påtalats, vilket bland innebär att hunden får tillräckligt med tillsyn, rastas dagligen och ges ordentligt med vatten och mat.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Hund lämnades ensam hemma i två dagar

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.