Fokus på tung trafik

Vecka 45 kontrollerar polisen tung trafik extra noga.

Under den nationella trafikveckan som pågår ska tung trafik kontrolleras extra noga.

Trafikveckan som pågår mellan den 6 och 12 november har fokus på yrkestrafiken, i syfte att öka regelefterlevnaden och därmed trafiksäkerheten.

Polisen kommer att inspektera om fordonen är i godkänt skick, att de inte är överlastade samt att lasten säkrats på rätt sätt. Dessutom kontrolleras bland annat körkortsbehörigheter, tillstånd, kör- och vilotider, nykterhet och hastighetsefterlevnad.

– Det handlar främst om att öka trafiksäkerheten, men ibland upptäcker vi även annan brottslighet i samband med våra kontroller. Det handlar såväl om efterlysta personer som vapen, ammunition eller narkotika, säger Erling Andersson, poliskommissarie vid Nationella operativa avdelningen, i ett pressmeddelande.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Fokus på tung trafik

  1. Bötfälla även miljövänliga elbilar som sparar på batteriet och kör utan lysen för att nå fram till destinationen

  2. Traktorer och andra vägfordon använder sällan blinkers, tydligen tror de att ”saftblandaren” befriar dem från det.

  3. … upplys dom gärna även om hur skrämmande det är för en personbil att möta en långtradare där chauffören sitter o fipplar med telefonen vid ratten. Fullastad timmerbil vs Volkswagen golf.

  4. Mycket bra. Många lastbilsförare vet inte vad blinkers är, avstånd till framförvarande, hastighet m.m.

    Bötfäll även de som har icke tillåten belysning. Vissa ser ut som julgranar. Väldigt bländande.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.