Insatser för bättre trafikmiljö

Rödmarkerad sträcka kommer visar där vägarbetet ska pågå i Marielund.
Foto: Infovisaren/Haparanda stad

Den 1 juni inleds renoveringsarbeten av vägen på sträckan Curteliusvägen till Slingvägen i Marielund.

Under arbetet som beräknas pågå till och med vecka 29 kommer sträckan att vara avstängd för all trafik.

Enligt information från Haparanda stad så omfattas en ny gång- och cykelbana samt re-investering av själva gatan av åtgärderna.

Del av Skomakargatan i centrala Haparanda kommer att stängas av under tiden för vägarbetet.
Foto: Infovisaren/Haparanda stad

Ytterligare vägarbeten inleds snart i Haparanda. Den 25 maj startar den entreprenör som kommunen anlitat och det är renoveringsarbete av Skomakargatan, sträckan Björnholmsgatan till Åkergatan som kommer att genomföras. Arbetet omfattar utöver re-investering i gatan även VA och vägbelysning. Beläggning av gatan kommer att ske 2021, skriver Haparanda stad på sin hemsida.

Under arbetet kommer sträckan att vara avstängd för all trafik, passage till berörda fastigheter ordnas i möjligaste mån, skriver Haparanda stad.

Beräknat slutdatum är under vecka 27.

Syftet med varder insatser är att skapa en bättre trafikmiljö i områdena.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.