Klart med två nya chefer inom Region Norrbotten

Nu är det klart med chefer för division Länssjukvård 1.

I december gick Region Norrbotten ut och annonserade efter 13 nya chefer, med anledning av att en ny organisation planerades att införas 2021. Regiondirektören Anna-Stina Nordmark Nilsson förklarade i media att politikernas syfte med förändringarna är att minska regionens utgifter med totalt 700 miljoner kronor.

Tidigare har ett antal tjänster tillsatts (se nedan) och den 24 april meddelade regionen att det nu är klart med ytterligare ett par tjänster: Jonas Thörnqvist blir ny chef för division Länssjukvård 1 medan Ann-Sofi Schäufele blir biträdande divisionschef. Både arbetar idag inom Region Norrbotten och tillträder de nya tjänsterna den 3 maj.

– Jonas Thörnqvist och Ann-Sofi Schäufele kommer att bli ett bra ledarteam för den viktiga del av vården som division Länssjukvård 1 utgör, säger Anna-Stina Nordmark Nilsson i ett pressmeddelande.

Nya division Länssjukvård 1 har ungefär 1.700 medarbetare och omfattar följande verksamheter: akut omhändertagande, ambulans och transport, barnsjukvård, internmedicin/geriatrik, neurocentrum inklusive neurologi och strokevård samt omvårdnad.

 

Sedan januari har följande chefer tillsatts inom Region Norrbotten:

Roger Jönsson, kommunikationsdirektör

Anna Pohjanen, chef för länssjukvård

Jan Öström, ekonomidirektör

Pia Näsvall, hälso- och sjukvårdsdirektör

Krister Berglund, chef för division Psykiatri

Janus Brandin, regional utvecklingsdirektör

Unto Järvirova, chef för division Regionservice

Daniel Nilsson, HR-direktör

Anders Nordin, IT/MT-direktör

Per Berglund, chef för ny vårddivision

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Klart med två nya chefer inom Region Norrbotten

  1. Tycker ju att HB kunde ha en artikel om hur många chefer det finns inom Länets sjukvård samt hur många underhuggare dom har….det är ju så att byråkratin/förvaltningen tenderar att växa…

  2. Äntligen nu är ju dom ekonomiska problemen som bortblåsta av en ordentlig åsnefis.kan inte bli bättre

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Droger och missbruk får inte tystas ned

Föräldrar och anhöriga till personer som har hamnat i missbruk pratar sällan öppet om problemet. Marita Slotte som själv har en missbrukande dotter menar att det i många fall beror på känslan av skuld och skam, vilket är något hon

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser.