Den finska byggvarukedjan Lakkapää har gått i konkurs.
Konkurs av kedjan hade sökts av en fordringsägare.
Kedjan har varuhus i Torneå, Rovaniemi och Kempele.
Den finska byggvarukedjan Lakkapää har gått i konkurs.
Konkurs av kedjan hade sökts av en fordringsägare.
Kedjan har varuhus i Torneå, Rovaniemi och Kempele.
Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här.
Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv.
Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”.
Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.
Haparanda har fått en ny fritidsledare, Helen Lindberg, som verkar ivrig på att komma igång med verksamheten. Men först vill hon lära känna ungdomarna.
Adress: Storgatan 92B, 953 31 Haparanda
Telefon:+46(0)922-280 00
redaktion@haparandabladet.se
Öppet: måndag-torsdag 08-17 fredag 08-16
KUNDSERVICE
abonnemang@haparandabladet.se
Telefon:+46(0)922-280 00
UTEBLIVEN TIDNING
Vid utebliven tidning:
Kontakta Haparandabladet 0922-280 00.
Telefontid vardagar 09-15.
Jos jäät ilman lehteä Torniossa
soita puh 0200-710 00.
2 kommentarer på “Lakkapää i konkurs”
Tråkigt med konkurser överlag och just vid affären i Torneå har jag upplevt personalen mycket servicevänliga och bra.
Hoppas något nytt kan komma från detta.
Ja synd. En bra affär.