Negativt coronaprov i länet

NORRBOTTEN: Provsvar för misstänkt coronavirus i Norrbotten vara negativt.

Region Norrbotten uppger i ett pressmeddelande att den patient som den 5 februari sökte sjukvård med anledning av misstänkt coronavirus lämnade prover som har analyserats. Folkhälsomyndigheten kunde under torsdagen meddela att det inte rör sig om den misstänkta smittan.

”Inga andra patienter i Norrbotten har provtagits för coronavirus”.

Enligt den europeiska smittskyddsmyndigheten ECDC:s sammanställning den 6 februari har mer än 28.200 fall diagnostiserats medan 564 personer med infektionen har dött. Men redan dagen efter ökade siffran till närmare 31.500 diagnostiserade fall, och 638 döda.

Cornaviruset har nu spridit sig till närmare 30-talet länder i världen, men det är fortfarande i Kina de flesta fallen finns (31.173).

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.