Regeringen meddelar utökade förbud

Regeringen kom under måndagens eftermiddag med nya besked om restriktioner för varje person som vistas i Sverige. Maximalt åtta personer ska få delta i allmänna sammankomster och offentliga tillställningar från och med den 24 november.
– Det här är en mycket ingripande åtgärd. Den saknar motstycke i modern tid, men den är helt nödvändig för att vi ska kunna begränsa smittspridningen, sade statsminister Stefan Löfven på en pressträff under måndagens eftermiddag.
Utgångspunkten är att förbudet ska gälla i fyra veckor, men om det inte fungerar kommer det att förlängas till över jul och nyår.
Löfven sa att man ser att följsamheten för allmänna restriktioner är lägre än i våras och därmed är det nödvändig med ytterligare åtgärder.
– Många trötta på situationen vi förstår det, men just nu spelar det ingen roll. Vi måste göra allt för att stoppa viruset, coronaviruset tar inte hänsyn till våra känslor, det kommer bli värre. Ta ditt ansvar och gör din plikt att ta ditt ansvar för att stoppa smittspridningen, säger Stefan Löfven.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

3 kommentarer på “Regeringen meddelar utökade förbud

  1. Samma mesiga dalt som tidigare.
    Butiker, restauranger, gym m.m. är öppna. Snart är det julhandel.
    Nedstängning nu tack.

    • Ska det vara så jäkla svårt att tänka själv utan att regering eller myndigheter talar om vad som behöver göras.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.